Small Turtle 500W - Model MIESA-A500W
Small Turtle 500W  Small Turtle 500W  Small Turtle 500W
Small Turtle 500W
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIESA-A500W
  • Product Viewed: 502
  • Ask a Question
1 Max Load Capacity: 100kg
2 Max Speed: 35~40km/h
3 Standard Speed: 35km/h(25km/h)
4 KMs Capacity: 65±5km(silicone battery)
5   100±5km(lithium battery)
6 Charging Time: ≥8hours
7 Slope Climibing Capacity: ≥18 degrees
8 Motor Type: Brushless motor
9 Motor (W): 500W
10 Battery (V) (Ah): 48V27Ah
11 Charger Input Voltage: 110~250V
12 Wheel Base Front: 3.5-10
13 Wheel Base Rear: 3.5-10
14 Gross Weight: 116kg(silicone battery)
15   91kg(lithium battery)
16 Net Weight: 72kg
17 Dimension(L*W*H): 1770*680*1100mm
18 Front/Rear Brake Type: Disk/Drum
19 Front/Rear Brake Control Type: Hand/Hand
20 Container Load: 40'H:78pcs 20':24pcs
We really appreciate it.
 Please tell your friends about our Small Turtle 500W