GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR 64mm Valve - Model MIGY60-4002A-64
GY 60cc cylinder head, 44mm cylinder head, 64mm valve, GY6 scooter parts, non-EGR cylinder head, 139QMB cylinder head, 147QMD engine parts, scooter performance upgrade, GY6 engine parts, big bore cylinder head  GY 60cc cylinder head, 44mm cylinder head, 64mm valve, GY6 scooter parts, non-EGR cylinder head, 139QMB cylinder head, 147QMD engine parts, scooter performance upgrade, GY6 engine parts, big bore cylinder head  Upgrade your GY6 scooter with this high-performance 60cc cylinder head featuring 44mm bore and 64mm valve length. Non-EGR design for improved engine performance. Factory-quality replacement part for GY6 139QMB 147QMD engines.  GY 60cc Cylinder Head 44mm Non-EGR 64mm Valve - GY6 Scooter Performance Parts
GY 60cc Cylinder Head (44mm) Non-EGR 64mm Valve
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIGY60-4002A-64
  • Product Viewed: 944
  • Availability: Pre-Order
  • Pre-Order
  • Weight: 1.00kg
  • Packing Size: 15.00 x 14.00 x 7.00cm
  • Description
  • Purchase Records (3)
  • Reviews (0)
  • Tell a Friend
  • Ask a Question
There are 2 Cylinder Head versions being factory installed in GY6 scooter engines. They differ only in the valve length. The old version ships in almost all GY6 scooters and has a valve length of 64 mm. The new version has 69 mm.