Falcon IV 2000W - Model MIESD-C2000W
Falcon IV 2000W  Falcon IV 2000W  Falcon IV 2000W
Falcon IV 2000W
  • Brand: Mortch Motor
  • Product Code: MIESD-C2000W
  • Product Viewed: 517
  • Ask a Question
1 Max Load Capacity: 200kg
2 Max Speed: 45~50km/h
3 Standard Speed: 45km/h(25km/h)
4 KMs Capacity: 55±5km(silicone battery)
5   80±5km(lithium battery)
6 Charging Time: ≥4~8hours
7 Slope Climibing Capacity: ≥18 degrees
8 Motor Type: Brushless motor
9 Motor (W): 2000W
10 Battery (V) (Ah): 48V38Ah
11 Charger Input Voltage: 110~250V
12 Wheel Base Front: 130/60-13
13 Wheel Base Rear: 130/60-13
14 Gross Weight: 160kg(silicone battery)
15   132kg(lithium battery)
16 Net Weight: 92kg
17 Dimension(L*W*H): 1980*680*1160mm
18 Front/Rear Brake Type: Disk/Drum
19 Front/Rear Brake Control Type: Hand/Hand
20 Container Load: 40'H:72pcs 20':24pcs
We really appreciate it.
 Please tell your friends about our Falcon IV 2000W